zdroj Pixabay

VYZKOUŠEJME OLIVOVNÍK

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Možná jsme si už všimli nabídky v supermarketech, nebo jsme pozorovali nové šťastné majitele malého olivovníku. Stromek, respektive keř si odnášejí pyšně domů a my už přemýšlíme, jestli bychom to snad také neměli zkusit. Překrásné stromy s bizarně pokrouceným kmenem a tuhými listy jsme přece obdivovali na dovolené ve Středomoří. Ale je možné to zkusit tady? Vždyť je to exotika!

Obdivuhodný olivovník

Olivovník je stálezelený subtropický strom, resp. keř, který se dožívá stovky let a díky zvláštní schopnosti vyrážet nové výhony z kořenů to může být i několik tisíc let (některé exempláře prý jsou staré 3 až 4 tisíce let). Málokterý strom se dožívá tak vysokého věku. Přitom roste velmi pomalu v chudé kamenité půdě a nepříznivému klimatu odolává díky hlubokým kořenům a schopnosti regenerace. Navíc po celou dobu přinášejí olivovníky úrodu, plodit však začíná většinou až po 50 letech.

Neobvyklé tvary kmenu i větví

Olivovník evropský (Olea europaea) je zajímavý tajemně působící strom s pokrouceným bizarním kmenem a větvemi. Má úzké tuhé šedozelené až stříbřité listy a dorůstá do výšky až 7 metrů. Drobné bílé květy jsou seskupeny v hroznech a velmi intenzivně voní. Po opylení se z nich vytváří plod – známá oliva. Je to peckovice vejčitého tvaru; zpočátku je zelená, dozráváním mění barvu na tmavší hnědou, fialovou až černou.

Olivovník doma – a proč ne

Pokud jsme zatoužili mít doma olivovník, vězme, že se jedná o stromy nenáročné na složení zeminy i na péči.

Substrát: olivovník se spokojí se směsí kypré zahradní zeminy a písku (poměr 1:1). Přitom nezapomeneme na dobrou drenáž.
Zálivka: vydatná zálivka by mu spíše uškodila – v přírodě olivovníky také nikdo nezalévá. Je lepší zalévat jen občas.
Stanoviště: dopřejeme mu teplejší chráněné stanoviště. Olivovník nesnáší mráz – ten nenávratně poškodí jeho kořeny. Sucho a teplo jsou jeho přirozené podmínky. Přezimování: najdeme mu místo s teplotou kolem 10 °C. Zaléváme jen velmi nepatrně, až pokud se začnou svinovat listy.

Olivovník je velmi odolný, vydrží všechny pouštní podmínky. Ale pozor na přesun z místnosti ven – pak reaguje na změnu podmínek částečným opadem listů. (Stejné příznaky mohou nastat v případě přelití rostliny.)