zdroj Wikimedia

BYLINKY PRO SUCHOU ZAHRADU 1/II

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Na zahrádce pěstujeme řadu rostlin, staráme se o ně a pečujeme s největší láskou. Mnohdy se nám však nedaří, protože se potýkáme s vážným problémem – nemáme dostatek vody. Nicméně existuje způsob, jak si poradit a snížit množství zálivky, aby i přesto byla naše zahrádka stále krásná.

Výběr rostlin pro suchou zahradu

Brutnák lékařský (Borago officinalis) se u nás pěstuje jako léčivka i jako salátová zelenina. Sbírají se mladé listy (připomínají chuť okurek), jeho nať a krásný lahodný květ. Užívá se při nervovém selhání, neurastenii, také jako kardiotonikum, na čištění krve… atd. Už od středověku se využívá v kuchyni jako zelenina do salátů, do studených omáček, vynikající je dušený na másle…

Známá vysoká divizna (Verbascum) je statná a velmi nápadná rostlina s minimálními nároky na vlhkost. Může být jednoletá, dvouletá i vytvalá. Některé druhy dorůstají do výšky více než 2 metrů. Z přízemní listové růžice vyrůstá olistěná květná lodyha většinou s plstnatými šedozelenými listy a nabízí ohromující množství drobných žlutých kvítků. Tyčí se nad ostatními rostlinami, je vhodná do malé i velké zahrady. Jakmile zakoření, můžeme se po léta radovat z její přítomnosti. Divizna je rostlina velmi přátelská, je příjemná na vzhled i na dotek.

Stále usměvavý měsíček lékařský (Kalendula officinalis) je léčivka pocházející z jižní Evropy a z Orientu. Pěstuje se také jako letnička na záhonech pro krásu svých oranžovo žlutých květů. Je neuvěřitelně tolerantní k poklesu teplot a k suchu. Mezi koření je řazen už od starověku; je jím dokonce někdy nahrazován drahý šafrán. Pro své antiseptické a antibiotické účinky se využívá v lékařství, vnitřně i zevně. Připravují se z něj masti, tinktury, nálevy i koupele.

Univerzální skromná levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je aromatická léčivka, která nepotřebuje příliš vody, naopak dobře snáší sucho, proto by neměla na této zahrádce chybět. Právě za suchých slunečních dní nejlépe vyniká její uklidňující příjemná vůně. O její oblibě svědčí i mnoho lidových názvů: např.: dulenka, devandule, špikrnát…

Medonosný rozmarýn / rozmarýna lékařská (Salvia rosmarinu) je stálezelená léčivá silně aromatická rostlina s keřovitým vzrůstem. Je dokonalou bylinkou pro suchou zahradu. Na hustých stoncích kvetou koncem jara a začátkem léta drobné většinou bílé kvítky. Můžeme ji pěstovat doma i na zahrádce, ale přezimovat musí ve skleníku. Jako koření se užívají listy jehličkovitého vzhledu, sušené i čerstvé, celé i drcené či jemně mleté. Pomáhá lepšímu trávení i třeba při nízkém krevním tlaku.