zdroj Wikimedia

BYLINY PRO SUCHOU ZAHRADU 2/II

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Letošní léto nás zásobuje dostatečně vodou a nemusíme se bát, že se naše zahrada promění na poušť. Což by se mohlo v tropických dnech skutečně stát. Abychom tento problém vyřešili dřív, než nastane, vysadíme rostliny, které naopak horké a suché léto doslova milují.

Byliny do sucha

Rostlinky, které jsou vhodné do suchých zahrad, mohou být nejen léčivé a chutné, ale i krásné. Jsou většinou zcela nenáročné a oblíbené v kuchyni i v lidovém léčitelství. Pikantní saturejka (Satureja) patří k historickým medonosným bylinám, známá byla už ve starověkém Řecku. Je to rostlina nenápadná a nenáročná. Její listy jsou čárkovité či úzce kopinaté a květy mají bílou, růžovou nebo světle fialovou barvu. Daří se jí na propustné půdě a na slunci, zaslouží si své místo na našich zahrádkách. Jako koření se používá se čerstvá i suchá nať. Najdeme ji i ve známých kořenících směsích. Má antibakteriální a antiseptické účinky, v lidovém léčitelství se využívá hlavně na žaludeční potíže.

Aromatická šalvěj lékařská (Salvia officinalis) pochází sice ze Středomoří, ale pěstuje se hojně i u nás. Vyžaduje propustnou půdu a slunné stanoviště. Je jednoduchá, nenáročná, bez ní si suchou zahrádku nedovedeme představit. Vytváří nízký polokeř se stříbřitě šedými listy. Nabízí koncem jara květy světle fialkové, plstnaté listy a pohodu. Sbírají se lístky nebo vrcholová nať těsně před rozkvětem. Dříve byla považována za mocný všelék, dnes víme, že má protizánětlivé, antibakteriální a antivirotické účinky.

Krásná třapatkovka nebo také třapatka znám více pod svým latinským názvem (Echinacea) je také suchomilná rostlina s malými nároky na vodu. Její vyšší vzrůst (až 140 cm) znamená, že ji můžeme pěstovat na pozadí bylinkové zahrádky. Květy mohou být růžové, zelenkavé, purpurově rudé, tmavě fialové, světle růžové až bílé. Měli bychom ji každý třetí rok rozdělit, ale na menší zahrádce ji můžeme nechat na jednom místě i déle. Léky z třapatky nachové se používají na nachlazení, chřipku, infekci cest dýchacích, na močové cesty…

Na suchých zahradách s úspěchem také pěstujeme vytrvalou bylinu – polokeř z rodu mateřídouška je tymián obecný (Thymus vulgaris). Tvoří krásnou kulisu mezi vyššími bylinkami. Existuje velké množství odrůd, ale pro kulinářské účely se používají právě t. obecný a t. citronový, který voní po citrusech. Tato bylina je vždy fantastickou a bezkonkurenční volbou pro všechny slané pokrmy.