zdroj Pixabay

TYMIÁN NEBO MATEŘÍDOUŠKA

In Bylinky, Poradna by walsla

Dvě aromatické trvalky – tymián a mateřídouška – patří sice do jednoho rodu, ale jde o dvě různé rostliny. Na první pohled sice není tak snadné je rozlišit, existuje ale pár symptomů, díky nimž to všichni jednoduše zvládneme.

Rod Thymus

Rod Thymus patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) se označuje jako mateřídouška, ale tato bylinka zahrnuje mnoho druhů a poddruhů. Ty se navzájem často kříží a mnohdy je velmi obtížné se v nich vyznat. Rod Thymus obsahuje 40 až 50 druhů s dalším množstvím kříženců. Odvozuje se od řeckého „thumos“ (vůně) nebo „thymos“ (odvaha).
Thymus je rozšířen hlavně ve Středomoří, ale jak tymiány, tak i mateřídoušky rostou po celé Evropě, v severní Africe i Americe a také v Asii.

Mateřídouška úzkolistá a koření

Mateřídouška úzkolistá se v angličtině označuje jako „Wild Thyme“ a jako “divoký tymián” má ráda suchá stanoviště na výslunní. Druhové jméno je odvozeno od slova “serpens” – had. Asi tím vyjadřuje typický růst této nízké jemně aromatického kobercovité byliny: plazivý, půdopokryvný. Je pro ni charakteristická doba květu: od června do srpna. Nenáročná mateřídouška vytváří nízké, jemně voňavé koberce (občas vyholují od středu). Mateřídouška byla první rostlinou uvedenou na středověkém seznamu posvátných magických bylin.
Staří Egypťané ji používali k balzamování zesnulých, římští vojáci se koupali ve vodě s mateřídouškou, aby tak získali odvahu a sílu. Používala se do kadidel na vykuřování. Připravoval se z ní posilující nápoj. Naši prapředci věřili, že snítka této byliny zažene noční děsy, napomáhá pevnému zdraví, činí ženy neodolatelnými, a dokonce prý pomáhala lidem spatřit skřítky.

Koření zvané tymián

Tymián je aromatický polokeř, který ve spodní části dřevnatí. Na rozdíl od mateřídoušky je vyšší (až do 30 cm). Začíná kvést už v květnu a kvete až do srpna. Je hojně využíván v kuchyni hlavně ve Středomoří, ale oblibu získal i u nás.

Tymián nebo snad mateřídouška?

K nejznámějším zástupcům patří kvetoucí mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum), kterou známe ze sbírky Kytice od básníka K. J. Erbena – a také mateřídouška obecná (Thymus vulgaris), kterou pěstujeme a používáme jako koření pod jménem tymián.
A teď už máme před sebou jednoduché řešení této záhady, tedy že:
Thymus je společné rodové jméno pro mateřídoušku i tymián.
Obě rostliny se odlišují vzrůstem a dobou kvetení. Zatímco mateřídouška je nízká a plazivá rostlina s výškou do 10 cm, tymián může měřit i 30 cm a vytváří rozložitější keřík. Na rozdíl od původních českých druhů mateřídoušky má silně tymián dřevnatějící lodyhy a na okrajích mírně podvinuté listy. Tymián kvete už od května a mateřídouška ho následuje až o měsíc později.
V kuchyni se uplatňuje jen tymián.